top of page
  • Obrázek autoraHana Kačmárová

Životopis – tipy od náborové manažerky

Aktualizováno: 9. 8. 2022

Každý z nás jednou pošle životopis. Jak ale životopis napsat, aby recruitery na první pohled zaujal?


Buďte kreativní, ale ne příliš

I pár grafických prvků bude stačit k tomu, aby obyčejný Word dokument začal vykukovat z řady. Pokud nevládnete žádným grafickým programům, využijte šablony, které nabízí samotný Word. Šablony najdete hned na první stránce aplikace Word. Více tvořiví jedinci si mohou pomoci volným online nástrojem Canva, jež také obsahuje širokou nabídku šablon.


Dávejte ovšem pozor, abyste snahou o originalitu neubrali svému životopisu na přehlednosti.


Délka životopisu

Obecně platí, že by vaše CV nemělo přesahovat jednu stranu A4. Náboráři mají totiž většinou jen velmi omezený čas, který mohou věnovat jednotlivým životopisům. Často je to pouhých 10 vteřin. Pište proto stručně a přehledně.


Stane se, že někdo má za sebou opravdu dlouhou kariéru a na jednu stránku se to prostě nevejde. Pokračujte tedy i na druhou stránku, ale více stran už nepřidávejte.


Co do životopisu napsat

Zaprvé pište pouze relevantní informace, a to dle pozice, na níž CV posíláte. Jiné CV pošlete na pozici účetní a jiné na pozici animátora pro děti. Protože pro každou pozici je třeba vyzdvihnout jiné vlastnosti a životní zkušenosti. Pro práci účetní je docela zbytečné v životopisu uvádět, že jste vedli letní tábory. Kdežto kandidát na práci animátora takovou zkušenost jistě zdůrazní.


Není důležité, na jakou jste chodili základní školu. Zaměřte se především na pracovní pozice a dovednosti, které můžete v budoucí práci uplatnit.


Zadruhé si před odesláním životopisu nezapomeňte pročíst webové stránky firmy. Zjistíte tak firemní filosofii, co firma oceňuje a co naopak považuje za méně podstatné, a podle toho snadno přizpůsobíte i svůj životopis a případně motivační dopis.


Jak nezkazit první dojem

Napsali jste už svůj životopis? Je přehledný, obsahuje relevantní informace, je psaný jazykem firmy a vypadá dobře? Výborně.


Už vám zbývá jen jedna věc: text si pečlivě zkontrolovat. Nic totiž nezkazí první dojem tolik jako pravopisná hrubka.


Není žádná ostuda se se svým textem obrátit na profesionála. Napište mi a společně dotáhneme váš text k dokonalosti.Hana Kačmárová – korektorka

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page