top of page
  • Obrázek autoraHana Kačmárová

Mýty o práci korektora

O práci korektora panují ve společnosti určité představy. Pojďme se společně podívat na to, které zcela jistě neplatí!

První mýtus: Korektor mění obsah textu

To je velký omyl. Korektor v žádném případě do obsahu textu nezasahuje a ani nesmí. Během své práce si vždy dávám velký pozor na to, abych nepozměnila původní autorovu myšlenku. Pokud je nutné větu či odstavec opravit a přepsat a nejsem si jistá autorovým záměrem, kontaktuji ho telefonicky či mailem. Navíc změny v textu provádím tak, aby je autor viděl a mohl schválit. Více o tom, jak korektura probíhá, jsem psala například tady.Druhý mýtus: Korektora potřebují jenom ti, co neumí češtinu

Každý z nás trpí „autorskou slepotou“. To, že autor nevidí vlastní chyby ve svém textu (nejčastěji překlepy nebo chybějící slova), je zkrátka fakt. A to platí i pro češtináře. Kdybych někdy napsala knihu a chtěla ji sama vydat, zcela jistě se obrátím na některého ze spolehlivých korektorů, aby text prošli a odstranili překlepy. Koneckonců jsem si nechala takto zkontrolovat i obě své diplomové práce.

Objednat si služby korektora proto není žádná ostuda, naopak je to zcela normální věc.


Třetí mýtus: Korektury jsou nudná práce.

Říkají ti, kteří korektury nikdy nedělali. :)

Díky práci korektorky se mohu (zdarma!) vzdělávat v různorodých oblastech, od sociální práce až po robotiku a umělou inteligenci. Rozšiřuji si tak obzory a dozvídám se mnoho užitečných informací. Jen řekněte sami, v kterém jiném oboru by to bylo možné?


Korektury jsou velice pestrá práce a já mám radost, že vám skrze ně mohu pomáhat. 

Hana Kačmárová –⁠ korektorka a lektorka českého jazyka

73 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page