top of page
  • Obrázek autoraHana Kačmárová

Rozporuplná psí historie | Etymologické okénko

Pes je nejlepší přítel člověka už 14 000 let. Proč se ale pes jmenuje pes?


Čtyři teorie o vzniku psa


Pes je jedno z mnoha slov, u nichž si etymologové neví rady. Kdysi dávno v indoevropštině (společném prazákladu dnešních evropských a indických jazyků) se pro psa používalo zcela jiné slovo: *k̸u̯on-. Můžeme jej dneska nalézt například v řeckém slově: kýōn. Naši prapředci, Slované, si v prvním tisíciletí př. n. l. ale vymysleli slovo úplně jiné. Vypadalo nějak takhle: *pьs. Proč měli potřebu si vytvářet nové slovo se už asi nedozvíme. Můžeme ale spekulovat, podle čeho psa pojmenovali. Teorií je hned několik.

Pestrá psí srst

Jedna z teorií říká, že slovo pes vzniklo podle jejich srsti, která je na rozdíl od vlků, z nichž se psi vyvinuli, různě barevná – pestrá. Ve slově pestrý už slyšíme slovo pes. Má to ale jeden háček. Slovo pestrý vzniklo ze stejného kořene jako slovo psát. A pes a psát spolu příliš nesouvisí.


Naháněč dobytka

Víme, že psi pomáhali pastevcům nahánět dobytek na pastviny (a pořád pomáhají). Někteří etymologové se proto domnívají, že pes vznikl od latinského slova pecus čili dobytek. Tato teorie ale není příliš pravděpodobná.


Oslovujeme voláme: ps ps!

Nejčastěji zmiňovaným a přijímaným výkladem je vysvětlení od citoslovce „ps!“, kterým se měl pes přivolávat. Tuto teorii významně podporuje i skutečnost, že se obdobná citoslovce nachází i v českých nářečích (na Hané a na Chodsku). V rumunštině například nalezneme citoslovce „pis“, kterým volají na kočku („pisica“). Od podobného citoslovce „prr“ se vykládá španělské „perro“, což znamená pes.


Teorie s močením

Na závěr ještě jedna zajímavá teorie. Uznávaný etymolog Václav Machek slovo pes také spojoval s citoslovcemi pro močení. Jak víme, pejskové tuto činnost velmi často a rádi provádějí. Ve francouzštině vzniklo obdobně slovo pisoár, které se odvozuje podle zvuků, které člověk vyluzuje, když pisoár používá. Pes by byl tedy příbuzný se slovy pištěti (téci) a vypiskovati se (vymočiti se).A která teorie se nejvíce líbí vám?


 

Zdroje:

Rejzek, Jiří: Český etymologický slovník

Machek, Václav: Etymologický slovník jazyka českého

Machek, Václav: Studie o tvoření výrazů expresivních (Naše řeč, ročník 14 (1930), č. 9–10, s. 210–214)

21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page